Bydlení ve Finsku: V harmonii s přírodou

Když jednou navštívíte Finsko nebo jinou zemi ve Skandinávii, na první pohled vás uchvátí místní architektura. Teď nemáme na mysli moderní budovy v Helsinkách, ale dřevěné domy a chatky postavené většinou nedaleko jezera nebo pobřeží. Domky hrají různými barvami, od tradiční tmavé červené přes pískovou, modrou až po zelenou. Kousek od domu sauna, ukotvená loďka, co víc si může člověk k životu přát? My jsme třeba chodili každý den kolem těchto idylických domečků:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERATypická ulička v menších finských městech – konkrétně tato z města Jyväskylä

Domy ve Finsku jsou většinou postavené z přírodních materiálů, převážně pak z finské borovice nebo jiné místní dřeviny. Stavby mají skvělé vlastnosti po stránce úspory energií, velmi dobře se v nich cítíte a žije se tu lépe i alergikům. Interiér provoněný dřevem je logicky příjemnější než betonová stavba. A navíc, dřevo jako obnovitelný zdroj šetří přírodu, takže jásají i ekologové :) Nemusíte se bát ani vlhkosti, žáruvzdornosti a přírodních katastrof – podle celé řady studií jsou na tom dřevěné domy ještě lépe, než ty klasické.

Stavba finského domu není příliš náročná a ve Finsku existuje celá řada místních výrobců, kteří celou stavbu připraví ve výrobě a na místě velmi rychle složí jako skládačku. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, je rozmístění rozvodů, které se pak v dřevostavbě dodělávají obtížněji, než u zděného domu. Vše je tedy dobré do detailu naplánovat na papíře ještě před stamotnou výrobou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARozestavěný dům opět v Jyväskyle

Finské bydlení u nás?

Problém postavit si finskou dřevostavbu už není ani u nás, kde má několik finských firem zastoupení. Dům si tak snadno objednáte, doladíte detaily, ve Finsku dům vyrobí, díly přivezou a na místě poskládají.

K nejlepším výrobcům například patří domy Honka, které mají mezi Finy velmi dobré jméno (ověřili jsme si u kamarádů z Finska :) ). V ČR a na Slovensku jich můžete vidět poměrně hodně. Důležité zároveň je, že české zastoupení odvede dobru práci a podá pomocnou ruku při návrhu stavby, při požadovaných úpravách a zejména zajistí kvalitní služby při samotné stavbě u nás.

Na závěr přidáváme pár fotek pro inspiraci, jak krásný může finský domov být.
A jak se finské dřevostavby líbí vám? Dali byste si říct, nebo raději preferujete zděnou klasiku?

2572w_honka_esquibienTradiční tvar působí moderně, pokud zvolíte ta správná okna

viehatys1Typický dům s tradičními prvky

kaurapelto-aTohle je úplná finská klasika – chatka v červené barvě s bílými dveřmi a rámy

honka_kapanen_photo1_1Honosnější sídlo pro opravdu velké rodiny

aava-aModerní provedení dřevostavby může na první pohled vypadat jako klasický dům

steveyoungTohle už není běžný dům, ale sídlo hvězdy amerického fotbalu Steva Younga v Salt Lake City – ano, i takto může vypadat finský dům

Zdroj fotografií domů: Honka


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *