Finská chata, kde vládne dřevo

Finské chaty mají různé podoby, ale v podstatě se dají rozdělit na ty tradiční (často s typickým červeným nátěrem) a na ty moderní. Dnes se podíváme na jednu z té druhé kategorie, která mě ohromila úžasnou jednoduchostí interiéru, která čiší z každého kouta.

4

Interiér je přímo skvostný, nenajdete v něm téměř nic zbytečného. A navíc je prakticky vše ze dřeva, bez výrazných barev a dekorací, jakoby se architekt striktně držel filosofie finského designu a soustředil jen na funkčnost. Tím zároveň dává prostor majitelům, kteří si mohou obměňovat vzhled třeba použitím textilií – ale útulný dojem máte z prostoru překvapivě i bez nich.

6

I přes zjevný luxus, který dýchá z interiéru, je chata určená jen na krátké víkendové pobyty. Nemá totiž ani tekoucí vodu a je vytápěna výhradně dřevem v krbových kamnech. Jedinou civilizační výjimkou je osvětlení, pravděpodobně napájené solárními panely.

85

Nádherný detail najdeme v jídelně – kolem stolu s masivními nohami a jsou čtyři různé židle – každá je samozřejmě sama o sobě designovým kouskem.

7

Zajímavostí jsou i okna přes celou stěnu, která jsou v chatě celkem čtyři, na každou stranu míří jedno. Přináší tak dovnitř dostatek světla po celý den a k tomu jako bonus uklidňující výhledy do krajiny.

9

12

Když se na chatu podíváte zvenku, zaujme vás tmavý nátěr dřevěného obkladu. Ten už se u moderních mökki, jak se finské chaty nazývají, stal téměř klasikou. Chata tak perfektně zapadá do prostředí a to jak v létě, tak i v zimě, kdy se ve Finsku barevné sektrum přírody omezí na černou a bílou.

21

Samozřejmostí je venkovní sauna s pecí na dřevo. A co víc si v dnešním uspěchaném světě vlastně přát? Docela si dovedu dobře představit tu úžasnou atmosféru praskajícího dřeva, osvěžení ve sněhu a následnou relaxaci u knížky s výhledem na tichou finskou přírodu.

1011Zdroj foto: HomeDSGN, Avanto Architects, Kuvio photography

Sledujte DesignBlog na sociálních sítích | Facebook Twitter Google+ Pinterest


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *