Finové problém s akceptováním moderní architektury nemají. Zatímco u nás se podivným způsobem Kaplického návrh smetl ze stolu, v Helsinkách do roku 2018 vyroste nová centrální knihovna. Možná ne tak extravagantní, ale určitě moderní a hlavně funkční.
Ve Finsku se do veřejných budov a infrastruktury hodně investuje. Ať už jsou to školy, nádraží, stanice metra, instituce nebo stezky pro cyklisty. A investice jsou to cílené, výsledek téměř vždy perfektně funkční a navíc v krásném nadčasovém designu . Ostatně dokladují to stavby Alvara Aalta, které mají už několik desítek let a často vypadají lépe, než nejmodernější stavby u nás.
Nová centrální knihovna vyroste v části Töölönlahti nedaleko hlavního nádraží. Komplex o rozloze 16 tisíc m2 navrhli architekti z finského studia ALA, kteří za sebou mají už celou řadu projektů ve Skandinávii. Na projektu se podílelo i české studio VIZarch, které se postaralo o vizualizaci knihovny a s ALA dlouhodobě spolupracuje.
Zajímavý je nejen zvlněný tvar budovy a použití dřevěného obkladu, ale i postupné zastínění výhledu v nejvyšším patře. Návštěvníkům má přinést klidné až intimní prostředí, aby se mohli dobře koncentrovat na četbu nebo práci.
Prioritou bylo navrhnout především funkční budovu a tak se zrodil nápad strukturovat ji do třech pater podle jednotlivých funkcí. Dole tak najdeme nejrušnější část – servisní centrum knihovny, informace a občerstvení. První patro patří otevřenému prostoru pro skupinovou spolupráci, přístupu k internetu, interaktivním aktivitám (poslech hudby, promítání videosnímků, hry apod.). Nejvyšší patro je pak už klasická knihovna, kde lze v tichosti číst, studovat a fyzicky si vybírat knihy.
Trošku zamrzí, že podobně neumíme s architekturou zacházet i my. Finové mají díky výkonější ekonomice možnost větších investic, ale určitě by to šlo i u nás dělat trošku lépe. A hlavně nebát se postavit něco odvážnějšího.
Zdroj fotografií: Ala